Refresh procesorů AMD Ryzen 3000 „Matisse“ prý má o 200–300 MHz vyšší takty

Oldřich Kratochvíl

Včera jsme psali o zvěstech, že AMD prý vydá refresh 7nm Ryzenů 3000 Matisse , dost možná jako reakci na nyní uvedené procesory Comet Lake od Intelu . Šlo by stále o stejný křemík jako v loni vydaných CPU, ale přímo z továrny by běžel na vyšších taktech. Z čínského fóra Chiphell nyní přišly domnělé parametry, které by tato CPU údajně mohla mít.

Zda jsou tyto údaje pravdivé, ale zatím těžko říct, takže je berete hodně s rezervou. Podle tohoto zdroje jsou totiž takty refreshovaných modelů dost vysoko, ačkoliv 7nm proces minimálně loni nevypadal na to, že by měl nějaké větší rezervy.

Potenciální leaker z Chiphellu uvádí, že první model, šestijádro Ryzen 5 3600XT , má mít základní frekvenci 4,0 GHz a maximální boost 4,7 GHz. To znamená, že základní frekvence by se mu posunula nahoru proti původnímu modelu 3600X (viz článek k vydání Matisse ) o 200 MHz, zatímco boost by byl o 300 MHz vyšší a na úrovni toho, co dosud nabízel jen top model Ryzen 9 3950X za 750 $.

Druhý model, osmijádro Ryzen 7 3800XT , prý takty zvýší na 4,2 GHz v základu a 4,8 GHz v boostu. Zde by tedy maximální jednovláknový výkon šel dokonce ještě o kousek výš. Takty by byly navýšené o 300 MHz, protože model 3800X má uváděné frekvence 3,9–4,5 GHz.

Třetí a zatím poslední refreshový model má být Ryzen 9 3900XT . Ten má využívat stejné maximální jednojádrové turbo, 4,8 GHz, ale základní frekvence bude 4,1 GHz. Pro srovnání: dnes má dvanáctijádro 3900X takty 3,8–4,6 GHz.

Bohužel nejsou uvedená TDP. Prakticky všechny tyto modely už byly 105W, takže toto bude asi minimálně stejné. Otázka je, zda AMD třeba TDP nezvýší, jako to udělal Intel. Případně by mohlo být zachováno 105W TDP, ale mohla by být potichu zvýšená maximální spotřeba boostu, která je pro 105W CPU 142 W (a procesory ji pod kontinuální zátěží typicky drží).

Zvýšení taktů o 200 až 300 MHz by teoreticky mohlo přinést nějakých 4–7 % výkonu navíc, což by určitě zlepšilo konkurenceschopnost v jednovláknových aplikacích a hrách, kde Intel vede. Je ale třeba říci, že na nejvyšších udávaných taktech boostu nemusí procesory AMD běžet pořád a už vůbec ne ve všech aplikacích. Tato hodnota je spíš „maximum“ než „typický boost“.

To znamená, že čistě jen podle těchto specifikací se nedá výkon předvídat. Důležité je, jaké budou typické frekvence, a tam kvůli limitům 7nm procesu může být rozdíl menší. A tedy i nárůst výkonu. A samozřejmě je tu také možnost, že jsou tyto informace „fake“, zatím všechno berte s onou rezervou.